ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ +90 322 503 04 77 info@adanafilmfestivali.org.tr

23. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali (2016)

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: KOCA DÜNYA (Yapımcı: Ömer Atay, Yönetmen: Reha Erdem)

Adana İzleyici Ödülü: İFTARLIK GAZOZ (Yapımcı: Yüksel Aksu/Elif Dağdeviren/Muzaffer Yıldırım,Yönetmen:Yüksel Aksu)

Yılmaz Güney Ödülü: BABAMIN KANATLARI (Yapımcı: Soner Alper, Yönetmen: Kıvanç Sezer)

En İyi Yönetmen: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)

En İyi Senaryo: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)

Jüri Özel Ödülü: TARLA (Yapımcı: Taha Altaylı/Sezgi Üstün San, Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu)

En İyi Kadın Oyuncu: GİZEM ERDEM (Rüya)

En İyi Erkek Oyuncu: MENDERES SAMANCILAR (Babamın Kanatları)

En İyi Müzik: BAJAR (Babamın Kanatları)

En İyi Görüntü Yönetmeni: FLORENT HERRY (Koca Dünya)

En İyi Sanat Yönetmeni: MERAL EFE/YUNUS EMRE YURTSEVEN (Albüm)

En İyi Kurgu: UMUT SAKALLIOĞLU (Babamın Kanatları)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: KÜBRA KİP (Babamın Kanatları)

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: MUSAP EKİCİ (Babamın Kanatları)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: ECEM UZUN (Koca Dünya)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: ILGAZ KOCATÜRK (Tarla)

Siyad En İyi Film Ödülü: BABAMIN KANATLARI

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü:REHA ERDEM (Koca Dünya)

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI

EN İYİ KURMACA FİLM: “7 Santimetre” Yönetmen: Metehan Şereflioğlu ( Dokuz Eylül Üniversitesi )

EN İYİ BELGESEL FİLM: “Müsahip” Yönetmen: İbrahim Aybek ve Eren Bektaş ( Selçuk Üniversitesi )

EN İYİ CANLANDIRMA FİLM: “Nefretin Üvey Evlatlarıyız” Yönetmen: Metin Vatansever ( Anadolu Üniversitesi)

EN İYİ DENEYSEL FİLM: “Kes-me”  Yönetmen: Aysu Uğur ( Gazi Üniversitesi )

KURMACA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “En Yeni Gerçekçilik” Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli ( Selçuk Üniversitesi )

BELGESEL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “Baba Usta- Mezar İşleri Yapılır”  Yönetmen: Abdurrahman Baştuğ ve Özgün Kabakçıoğlu ( Bahçeşehir Üniversitesi )

ULUSAL AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI

EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ: “The Silence(Sessizlik)” Yönetmen: Ali Asgari ve Famoosh Samadi ( Fransa-İtalya)

EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ: “Ghost Town (Hayalet Şehir)” Yönetmen: Marko Djeska ( Hırvatistan)

EN İYİ DENEYSEL (Özgün Anlatım) FİLM ÖDÜLÜ: “Blood Brothers (Kan Kardeşler)” Yönetmen: Marco Espirito ve Santo Miguel Coimbra ( Portekiz )

EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ: “Fatima (Fatima)”  Yönetmen: Nina Khada ( Fransa )

KURMACA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “Daughter Of The Bride (Gelinin Kızı)” Yönetmen: Tamar Rudoy ( İsrail )

DENEYSEL (Özgün Anlatım) FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “The Asfalt (Asfalt)”  Yönetmen: Süleyman Demirel ( Türkiye )

CANLANDIRMA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: “Noevus (Noevus)” Yönetmen Samuel Yal ( Fransa )

ADANA KONULU SENARYO YARIŞMASI

Orhan Kemal Birincilik Ödülü Tabana Kuvvet Yazan: Onur Dur

Yaşar Kemal İkincilik Ödülü İğne Deliği Yazan: Fadim Koçak ve Nuri Gürdil

Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü Allah’n Adamı Yazan: Atay Sözer

ONUR ÖDÜLLERİ

Murat Soydan

Ayla Algan

Osman Şahin

Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali Uluslararası Adana Film Festivali

SPONSORLAR

Festival Sponsorları
"Sinemanın başarılı örneklerinin 24. kez ödüllendirileceği Uluslararası Adana Film Festivali'ne katılacak tüm sinemaseverlere iyi seyirler dilerim..." HÜSEYİN SÖZLÜ Adana Büyükşehir Belediye Başkanı