ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ +90 322 453 00 09 info@altinkoza.org.tr
Yeni Milenyuma Damga Vuran Bir Akım: Yunan Yeni Dalgası
21.09.2018

Yeni Milenyuma Damga Vuran Bir Akım: Yunan Yeni Dalgası

22-30 Eylül 2018 arasında düzenlenecek 25. Adana Film Festivali, bu yıl bir ülke sinemasının güncel örneklerini mercek altına alıyor. Dokuz sene önce Yorgos Lanthimos’un başlattığı Yunan Yeni Dalgası’na ayrılan bölüm, Adana’da daha önce seyirciyle buluşmayan beş filmle akımın röntgenini çekecek. Programda “Köpek Dişi”, “Attenberg” ve “L” gibi kalitesini ispatlamış filmlerin yanı sıra iki sürpriz Türkiye prömiyeri de var. 

2009’da “Köpek Dişi” her şeyin başlangıcı olmuştu. Kuşak oluşturan yönetmenler yazılı bir anlaşmadan söz etmeseler de Yunanistan’daki ekonomik krizle paralel olarak ortaya çıkan Yunan Yeni Dalgası, son 10 yılın en önemli bir-iki akımı arasına girdi. Halen de ‘huzursuz eden genç sinemacılar’ çıkarmayı sürdürüyor. Zaten Lanthimos’un ABD’ye transferinin geç olmaması da akımın kalitesini ve farkını ortaya koymak için yeterliydi.

“Köpek Dişi” aslında Yunan orta sınıf ailesinin sapkınlıkların fotoğrafını cesurca çekmesiyle değerliydi. Kimilerine göre modern bir klasiğe dönüştü. “Attenberg” ise Athina Rachel Tsangari’nin bu yaklaşıma feminist cevabı gibiydi. Kendi abecesini kendi yaratan film konuşmadan hareket ederek yaşayan bir grup kadını iddialı bir dille resmetti.

Bunun devamında Alexandros Avranas, Babis Makridis, Syllas Tzoumerkas gibi başarısı tartışmasız yönetmenler de çıktı. Makridis’in akımın “Sürücü”sü (“The Driver”, 1978) gibi duran “L”i de seçkide ilk kez Anadolu izleyicisi ile buluşacak. 

Ama 2007’de Güney Amerika’da çıkış yapan Spiros Stathoulopoulos akımın bir nebze es geçilen isimlerinden biri olmuştur. “Metéora”, Katolik kilisesi, rahiplik ve Hıristiyanlık üzerine yapılmış en cesur filmlerdendir. Kurmaca ile animasyon parçalarını birleştirerek ‘özgün’ ve ‘arkaik’ olmayı becermesiyle de aslında birçok kesimi kızdırabilmişti. Bu program sayesinde Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak.

Bir başka bu unvana erişecek film ise Sofia Exarchou’nun ilk uzun metrajı “Park”. Temelde Atina’nın olimpiyat kasabasında yaralı atletler, cinsellik ve köpeklerin bir araya geldiği bir ‘rahatsız edicilik’ tanımı sunmasıyla dikkat çekici. Akımın “L” ile tanınan ismi Babis Makridis’in yanında çalışmasıyla bilinen yapımcı Amanda Livanou’yu da direksiyonda barındırıyor.

PROGRAMDA GÖSTERİLECEK FİLMLER:

Köpek Dişi (Kyonodontas / Dogtooth) – ADANA PRÖMİYERİ - Yorgos Lanthimos -  2009 – 94’ – DCP

Attenberg – ANADOLU PRÖMİYERİ – Athina Rachel Tsangari - 2010 – 97’ – Blu-ray

Metéora – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Spiros Stathoulopoulos - 2012 – 82’ – DCP

L – ANADOLU PRÖMİYERİ – Babis Makridis - 2012 – 87’ – DCP

Park – TÜRKİYE PRÖMİYERİ – Sofia Exarchou - 2016 – 100’ - DCP 

 

SPONSORLAR

Festival Sponsorları
"Sinemanın başarılı örneklerinin 25. kez ödüllendirileceği Uluslararası Adana Film Festivali'ne katılacak tüm sinemaseverlere iyi seyirler dilerim..." HÜSEYİN SÖZLÜ Adana Büyükşehir Belediye Başkanı